Odberové miesto v Karlovej Vsi náhle končí. Ministerstvo zdravotníctva nepredĺžilo zmluvu župnej poliklinike

Mobilné odberové miesto (MOM) na Poliklinike v Karlovej Vsi dnes končí. Ministerstvo zdravotníctva nevyhovelo ponuke v pokračovaní súčasnej zmluvy na MOM s Poliklinikou Karlova Ves. Objednaní pacienti budú preplánovaní na iné odberové miesta. 

„V kritickej situácii, keď je koronakríza na vrchole, ide zo strany ministerstva zdravotníctva o krok, ktorému nerozumiem. Ministerstvo totiž zbytočne rigídne trvalo na tom, že odberové miesto musí začať fungovať aj cez víkend, čo z personálnych dôvodov nebola poliklinika schopná zabezpečiť. A tak namiesto toho, aby sme testovali 5 dní v týždni, nebudeme testovať vôbec,“ vyhlásil Tomáš Szalay, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár kraja, ktorý zároveň kritizuje fakt, že o skončení sa župa dozvedela doslova v hodine dvanástej. 

Informáciu o tom, že odberové miesto v piatok končí, dostal Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vo štvrtok 4.2. o 15:29 a to až po niekoľkonásobných urgenciách.

Ospravedlňujeme sa, že reagujeme až teraz. Rozumieme Vašej situácií a akceptujeme. Nie je možné naďalej fungovať v opciách bez toho, že by ste vstupovali do výzvy päť. Ideme ihneď zadať pokyn do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), aby preplánovali pacientov,“ oznámilo Operačné stredisko krízového koordinačného centra MZ SR.

Ministerstvo zdravotníctva v januári vyhlásilo piatu výzvu na zriaďovanie mobilných odberových miest. Na základe nej prepláca náklady na fungovanie odberových miest. Poskytovateľ je povinný vykonávať diagnostické vyšetrenia v rozsahu minimálne šesť dní v týždni, z toho minimálne jeden deň má byť deň pracovného voľna alebo deň pracovného pokoja. MOM, ktoré fungovali podľa predchádzajúcich ministerských výziev, sa podľa ministerstva musia prispôsobiť týmto novým požiadavkám.

„Bratislavská župa sa opakovane snažila presvedčiť ministerstvo zdravotníctva, aby od tejto podmienky upustilo. Žiaľ, nad občanmi kraja zvíťazila byrokracia,“ uviedol Tomáš Szalay. 

MOM na Poliklinike v Karlovej Vsi začalo fungovať 10.12.2020 na základe tretej výzvy ministerstva zdravotníctva. Za dva mesiace prevádzky sa tu otestovalo vyše 11 000 ľudí (z toho 4,6 % s pozitívnym výsledkom). Za osem hodín denne dokázali zamestnanci otestovať 310 ľudí. Po povinnom zavedení štátneho objednávkového systému v polovici januára klesla kapacitná priepustnosť MOM na 252 ľudí denne.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *