Ako postupovať v liečbe, keď dostanete koronavírus. Bratislavská župa spustila informačnú kampaň

Pandémia koronavírusu zasiahla mnohých z nás a na niekoľko dní ich odrezala od rodiny, práce, nakoľko museli zostať v domácej karanténe. Niekto mal ľahký priebeh, iní sa museli popasovať s väčšími ťažkosťami. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravil základné informácie o tom, ako sa liečiť a na čo nezabudnúť, keď máte pozitívny výsledok testu na Covid-19.

„Sme v situácii, kedy môžeme koronavírus chytiť kdekoľvek a kedykoľvek. To ale neznamená, že treba klesať na duchu alebo panikáriť. Od obyvateľov kraja dostávame veľa otázok, že čo v takomto prípade robiť. A keďže neexistuje žiadny oficiálny návod, rozhodli sme sa pre verejnosť spustiť informačnú kampaň. Určite sa čím skôr izolujte, prijímajte dostatok tekutín, vitamíny D a C i zinok. Myslime na to, že zdravie je len jedno a treba sa oň starať,“ apeloval predseda BSK Juraj Droba.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších odporúčaní, ktoré by mali COVID-19 pozitívnemu človeku zvládnuť situácii ľahšie.

Životospráva

Veľmi dôležitý je oddych, dostatok spánku a pitie dostatočného množstva tekutín – ideálna je voda alebo bylinkový čaj. Tekutiny prijímajte priebežne v menších množstvách. U starších pacientov je nevyhnutné ponúkať tekutiny aktívne (v prípade potreby lyžičkou, slamkou, hadičkou). Treba sledovať aj močenie, pretože ak množstvo moču klesá, pacient je dehydrovaný. Jedzte výživné a zdravé jedlá a prijímajte výživové doplnky ako vitamín D a C, selén, zinok či Imunoglukan.

Hygiena

Ak je to možné, ostaňte izolovaní v samostatnej miestnosti od ostatných členov rodiny, ideálne ak máte samostatnú kúpeľňu i WC. Určite nepoužívajte tie isté veci, riad, príbor, uteráky a posteľnú bielizeň ako ostatní členovia domácnosti. Často dotknuté povrchy ako stoly a kľučky je dôležité pravidelne čistiť a dezinfikovať. A nezabúdajte pravidelne vetrať. Čerstvý vzduch robí zázraky.

Psychické zdravie

Keď to situácia dovoľuje, buďte aktívni a udržiavajte sociálny kontakt s blízkymi prostredníctvom telefónu alebo internetu. Dobré je aj čo najviac sa dodržiavať pravidelnú rutinu a plány. Určite nezabúdajte na to, že deti potrebujú v ťažkých časoch osobitnú lásku a pozornosť dospelých. Je normálne, že sa počas krízy cítime smutní, vystresovaní alebo zmätení. Preto treba komunikovať s ľuďmi, ktorým dôverujeme, napríklad s priateľmi alebo rodinou. Ak nadobudnete pocit, že situácia je nezvládnuteľná, vyhľadajte pomoc odborníka.

Vysoký krvný tlak

Ak liečite na vysoký krvný tlak a nameriate si nízky tlak (či už pre horúčku alebo dehydratáciu), je dobré kontaktovať všeobecného lekára, ktorý zváži úpravu alebo vysadenie antihypertenzívnej liečby a liekov na odvodnenie.

Ťažkosti s dýchaním

Dôležité je sledovať dychovú frekvenciu, ktorá by mala byť nižšia ako 20 dychov za minútu. Ak sa vám ťažko dýcha aj v pokoji alebo došlo k náhlemu zhoršeniu dýchania, treba volať záchrannú zdravotnú službu na číslo 155 alebo 112. Keď sa objaví suchý kašeľ, odporúča sa Stoptussin, či Ditustat. Ak máte ťažkosti s dýchaním pri námahe (pri rýchlejšej chôdzi, chôdzi po schodoch, nosení ťažších predmetov) je dobré si zaobstarať (napríklad z lekárne) štipcový alebo prstový pulzný oxymeter. Ide o zariadenie, ktoré meria nasýtenie krvi kyslíkom. Normálna saturácia krvi kyslíkom je nad 94 %. Pokiaľ saturácia klesne pod 90 %, je potrebné zvýšiť prísun kyslíka do organizmu – pokles saturácie o každé jedno percento znamená zhoršovanie stavu.

Príznaky

Ak máte mierne príznaky a inak sa cítite zdravý, treba sa izolovať a obrátiť sa na svojho lekára alebo informačnú linku COVID-19. Kontakt pre občanov: 0800 174 174, zo zahraničia volajte: +421 222 200 910. Ak sa objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, treba vyhľadať lekársku pomoc – ideálne ak zavoláte vopred. Je dobré si z lekárne zaobstarať domáci CRP test. Pomocou neho sa dá z krvi zistiť, či sa v dýchacích cestách oslabených vírusom nerozbieha aj bakteriálna superinfekcia, proti ktorej je potrebné predpísať antibiotiká. Pri teplote nad 38 °C sa môže užívať Novalgin, Paracetamol alebo Ibuprofen v odporúčaných dávkach, ako je uvedené v príbalovom letáku. Teplotu si merajte viackrát denne. Ak teploty nad 38 °C pretrvávajú dlhšie ako 3 dni, kontaktujte svojho všeobecného lekára.

Kedy volať záchrannú zdravotnú službu? (155 alebo 112)

Záchrannú zdravotnú službu treba volať v prípade ak máte niektorý z nasledujúcich stavov:
• pri kolapse,
• pri zhoršení vedomia (dezorientácia, zmena správania),
• ak teplota nad 38°C pretrváva viac dní,
• pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 90 %,

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *